НОВОСТИ ФУТБОЛА | СТАТЬИ | ОБЗОРЫ | ВИДЕО | РЕЗУЛЬТАТЫ LIVE | КОНТАКТЫ | КОТИРОВКИ

###Євровікенд з точки зору суддівства. Аналіз Сергія Шебека ###

Минулими вихідними кількість суддівських помилок в європейських чемпіонатах була не надто великою, хоча суперечливих моментів вистачало. Виняток – Італія, де черговою жертвою Феміди стало «Удінезе». Неоднозначні суддівські рішення були й у матчі, який завершився сенсацією, де «Ґранада» перемогла мадридський «Реал». А епізод з поєдинку «Ньюкасл» - Челсі» змусив експерта UA-Футболу, екс-рефері ФІФА Сергія Шебека згадати про аналогічну ситуацію з фіналу чемпіонату світу-2010 між Іспанією та Нідерландами.

Чемпіонат Англії. 25-й тур

«Ньюкасл» - «Челсі» - 3:2. Суддя – Говард Вебб

32-га хвилина. Лондонець Френк Лемпард видав зі своєї половини передачу на хід Дембі Ба. Той випередив на швидкості оборонця суперників Фабрісіо Колочіні і пробив. Голкіпер «сорок» Тім Крул м'яч відбив, після чого Ба зіграв на добиванні головою. У ворота нападник не влучив, та ще й отримав у момент удару ногою по обличчі від Колоччіні. Арбітр порушення не зафіксував. То за умови, що допомогу Ба надавали впродовж семи хвилин. Коли ж Демба повернувся на поле, арбітр і партнери по команді вмовили гравця з очевидним переломом носа залишити поле.

Сергій Шебек: Вебб грубо помилився. Колочіні, звісно, влучив по обличчю Ба несвідомо. Він намагався вибити м'яч, а вийшло, що зіграв брудно. Хочу звернути увагу, що в мить, коли аргентинець вдарив Ба по голові, м'яч ще не вийшов за лицьову лінію. Припускаю, що арбітр в полі спостерігав епізод зі спини і його деталей міг не бачити, проте йому на допомогу зобов'язаний був прийти асистент. Але цього не відбулося, хоча суддівська бригада оснащена раціями і це не мало б стати проблемою. Арбітр мав призначати пенальті і карати Колочіні попередженням. Не вилученням, бо удар трапився з необережності оборонця. Цей момент слід кваліфікувати як небезпечний напад на суперника. У Вебба в момент, коли він побачив, що м'яч після добивання Ба не влучає у ворота, був час, щоб повернути епізод назад і призначити пенальті.

Взагалі за Говардом Веббом схоже іґнорування грубої гри вже спостерігалося. Мова про фінал чемпіонату світу-2010, коли півоборонець збірної Нідерландів Джон Де Йонґ прийомом карате в'їхав в груди іспанському хавбеку Хабі Алонсо. То – навіть більше, ніж груба гра, швидше якийсь бандитський прийом. Де Йонг міг зламати Хабі Алонсо грудну клітку. І в тому епізоді, якщо пам'ятаєте, Вебб не вилучив порушника з поля.

«Вест Бромвіч Альбіон» - «Тоттенгем» - 0:1. Суддя - Марк Клаттенбурґ

47-ма хвилина. Після боротьби за м'яч поруч з лицьовою лінією на половині господарів футболіст «шпор» Кайл Вокер зчепився з екс-київським динамівцем Ґораном Поповим. Коли суперники розходилися, македонець плюнув у напрямку суперника. Клаттенбурґ покарав Попова вилученням.

Сергій Шебек: У правилах чітко вказано, що плювок в суперника або іншу особу карається вилученням. Взагалі спостережливості арбітра треба віддати належне, бо я, навіть неодноразово переглядаючи цей епізод у повторі, побачив слину разу з десятого. У Клаттенбурґа – орлине око, хоча припускаю, що про вчинок Попова йому повідовив асистент.

«Манчестер Сіті» - «Ліверпуль» - 2:2. Суддя – Ентоні Тейлор

29-та хвилина. Нападник «Сіті» Едін Джеко впав в боротьбі за м'яч з Даніелем Аґґером поруч зі штрафним майданчиком суперника. Арбітр свистка не дав, словенець залишився лежати, а футболісти «Ліверпуля» провели атаку, яку завершив точним дальнім ударом Даніель Старрідж.

Сергій Шебек: Рішення судді помилкове і це наслідок поганої командної роботи. Єдиноборство Аґґера і Джеко відбувалося безпосередньо перед асистентом і він мав би помітити, що данець порушував правила. Не кажу, що там обов'язково мала бути жовта картка, але штрафний «Манчестер Сіті» мав пробивати точно. В підсумку ж вийшло, що «Ліверпуль» провів атаку і забив гол, а Джеко, висловивши незгоду з рішенням судді, отримав попередження.

53-тя хвилина. Нападник мерсисайдців Старрідж на швидкості увірвався в штрафний майданчик господарів справа і намагався обійти центрбека манчестерців Джуліана Лескотта. Втім, не доходячи до лицьової лінії Даніель впав і вимагав призначення пенальті. Замість того рефері «нагородив» Старріджа «гірчичником».

Сергій Шебек: В минулому огляді, аналізуючи матч «Куїнс Парк Рейнджерс» - «Манчестер Сіті», я підкреслював, що симуляції залишати без уваги не можна. В тому матчі досвідчений суддя Дауд не покарав симулянта. Зараз же молодий рефері Тейлор, для якого цей матч був одним з перших у Прем'єр-лізі, вчинив більш правильно. Показово, що Старрідж, побачивши перед собою жовту картку, взагалі не висловлював незгоди. Даніель, щойно відчувши дотик суперника ззаду, відразу впав.

Чемпіонат Іспанії. 22-й тур

«Ґранада» - «Реал» - 1:0. Суддя – Матеу Лаос

21-ша хвилина. Гравець «Ґранади» Карлос Аранда отримав м'яча на грані втрапляння до положення поза грою, пройшов правим флангом метрів десять і прострелив на Ноліто, котрий відкривався на протилежній стійці і теж був на межі офсайдної лінії. Втім, Альваро Арбелоа вибив м'яч на кутовий, після подачі якого Кріштіану Роналду, зрізавши м'яч у власні ворота, забив єдиний у матчі гол.

Сергій Шебек: Два тонких моменти в одному епізоді і за правильні рішення асистента варто похвалити. І Карлос Аранда, і Ноліто знаходился на грані втрапляння в офсайдну пастку, але з повторів видно, що вони її уникнули. Лайнсмен проявив витримку і чтіко розібрався в ситуації, не піднявши прапорця жодного разу. Він, керуючись рекомендаціями ФІФА, оцінив епізоди на користь атаки. Особливо відзначив би момент з Карлосом Арандою. З повтору видно, що оборонець «Реалу» знаходився до своїх воріт трошки ближче, ніж футболіст «Ґранади», але в динаміці розгледіти цю тонку грань дуже важко. Окрім того, хотів би відзначити, що дуже допомагає в роботі асистента стрижка газону полосками поперек поля.

60-та хвилина. Нападник гостей Карім Бензема отримував довгу передачу на хід зліва від Фабіу Коентрау. Француз міг втекти на побачення з воротарем суперників Тоньо, але суддя зафіксував положення поза грою.

Сергій Шебек: Теж непроста ситуація, але той же асистент, піднявши прапорець, тут помилився. Він банально перестрахувався. З повтору видно, що Бензема і Тоньо знаходилися на одній лінії.

75-та хвилина. Хосе Кальєхон відкривався зліва і, отримавши передачу ледь не вийшов віч-на-віч з воротарем суперників. Але зупинив нападника «Реала» піднятий лайнсменом прапорець. Судячи з повтору, на одній лінії з Кальєхоном був оборонець «Ґранади» Дієґо Майнц.

Сергій Шебек: Схожа ситуація, добрим орієнтиром у якій нам слугує лінія штрафного майданчика. По ній бачимо, що ближній до асистента гравець знаходиться на рівні з Кальєхоном. Виходить, лайнсмен зірвав дуже перспективну атаку «Реалу». Таким чином, в двох першотаймових епізодах лайнсмен прийняв два правильних рішення, а в другому все було навпаки.

«Валенсія» - «Барселона» - 1:1. Суддя – Хосе Луїс Ґонсалес

38-ма хвилина. Нападник каталонців Ліонель Мессі віддав м'яч до штрафного майданчика суперників на Педро. Не встиг той приборкати «сферу», як упав після контакту з оборонцем суперників Жуаном Перейрою. Арбітр призначив пенальті і Мессі ударом з позначки встановив, як виявилося, остаточний рахунок.

Сергій Шебек: Дарма гравці «Валенсії» сперечалися – порушення було очевидне. Педро прокинув собі м'яч на хід, а Перейра по ходу вдарив його в коліно.

«Атлетіко» - «Бетіс» - 1:0. Суддя - Альберто Ундіано Мальєнко

90+1-ша хвилина. Під час стовпотворіння в штрафному майданчику «Атлетіко» гравець севільців Антоніо Амайя плюнув в обличчя авторові єдиного в матчі голу Дієґо Кості. Арбітр залишив цей момент без уваги.

Сергій Шебек: Відзначу, що з камери, яка транслювала гру, цей інцидент розгледіти було неможливо. Епізод вихопили лише додатковою камерою. Оскільки гравці знаходилися в штрафному майданчику перед виконанням стандартного положення, в цій гущі арбітр розгледіти плювка не міг. Якби це сталося, Амайя отримав би червону картку, точно так само, як в матчі чемпіонату Англії Ґоран Попов. Припускаю, що футболіста «Бетіса» дискваліфікують пост-фактум після перегляду відеозапису.

Чемпіонат Італії. 23-й тур

«Наполі» - «Катанія» - 2:0. Суддя – Джанпаоло Кальварезе

19-та хвилина. В боротьбі за м'яч з оборонцем «Катанії» Чіро Капуано поблизу кутового прапорця на половині поля гостей неаполітанець Джандоменіко Место впав. Арбітр порушення не вгледів.

Сергій Шебек: Після такого епізоду хочеться вкотре поставити запитання: що робить така велика бригада арбітрів на полі? Цей момент відбувався фактично на долоні асистента і додаткового судді. Затримка гравця «Наполі» була явною. Дивовижно, чому на неї ніхто не відреагував, чому ніхто не допоміг арбітру в полі.

37-ма хвилина. Після навісу в штрафний майданчик господарів м'яч влучив у руку Вінґера «Наполі» Каміло Суніґи. Нападник суперників Ґонсало Берхессіо, котрий знаходився за спиною Каміло, почав вимагати від арбітра призначення пенальті.

Сергій Шебек: Не призначивши одинадцятиметрового удару арбітр вчинив вірно. Положення рук Суніґи – природнє. Закономірно, що в боротьбі з Берхессіо він їх трохи розставив, щоб бути стійким на ногах. Саме в цю мить м'яч опустився Сунізі на руку. Тому мови про призначення пенальті бути не може.

47-ма хвилина. Футболіст «Катанії» Алехандро Ґомес подав кутовий, а Берхессіо замкнув передачу, відправивши м'яч у ворота. Втім, арбітр взяття відмінив, вважаючи, що нападник гостей притримав руками Суніґу.

Сергій Шебек: Момент доволі простий. Берхессіо схопив Сунігу за футболку, завалив його, а потім забив м'яч.

«Фіорентина» - «Парма» - 2:0. Суддя – Кармін Руссо

7-ма хвилина. Гравець «фіалок» Хуан Куардадо головою скидав м'яч вздовж воріт на Луку Тоні. Вдарити тому, зігравши на випередження, завадив оборонець «Парми» Алессандро Лукареллі. Втім, падаючи, останній зачепив м'яч рукою. На позначку арбітр не вказав.

Сергій Шебек: Рефері розібрався з ситуацією правильно. Суддя керувався наступними критеріями: м'яч влучив у руку з близької відстані, Лукареллі намагався зіграти в підкаті і коли Алессандро лежав, його руки були в природньому положенні, бо коли людина падає, вона не може притиснути їх до тіла.

66-та хвилина. Півоборонець господарів Стеван Йоветіч віддав розрізну передачу на Луку Тоні і той вразив ворота «Парми» втретє. Проте взяття воріт арбітр відмінив, бо асистент сигналізував про положення поза грою.

Сергій Шебек: Асистент розібрався з моментом чітко. З офсайдної камери видно, що положення поза грою було.

«Мілан» - «Удінезе» - 2:1. Суддя – Давіде Маса

90+2-га хвилина. Після передачі від новачка «Мілану» Маріо Балотеллі Стефан Ель-Шаараві увійшов до штрафного майданчика, але передачі віддати не встиг, бо оборонець удинців Томас Ерто вибив м'яч у підкаті. Ель-Шаараві по інерції впав. А арбітр вирішив, що це порушення і вказав на одинадцятиметрову позначку. Балотеллі пенальті реалізував і приніс міланцям перемогу.

Сергій Шебек: Це просто неподобство. Спостерігаючи за чемпіонатом Італії не перестаю дивуватися. Минулого тижня ми бачили, що судді робили з «Ювентусом», нині – цей пенальті у ворота «Удінезе». Переглядаючи цей епізод, намагався знайти бодай якийсь мотив у сіддівському рішенні. Але його немає. Що найдивніше, момент чітко бачив з-за воріт додатковий арбітр, ніхто не перекривав видимості асистентові. Тут знову треба задатися питанням: навіщо потрібні додаткові судді? Це ж неприпустимо, коли шість суддів, які працюють на матчі, допускають такі грубі помилки. Ерто чітко вибив м'яч з-під ніг Ель-Шаараві за лінію воріт. Лише після того нападник «Мілана» впав.

Припустимо, арбітру здалося, що оборонець «Удінезе» вдарив суперника по нозі. Але досвідчений суддя в таких випадках найперше подивився б, в який бік летить м'яч. Якби м'яч пішов вздовж лінії і лише тоді гравець впав, відчути, що було порушення, можна було навіть не бачачи епізоду, сьомим від чуттям. Але коли м'яч після вибивання пішов за лінію воріт саме так, як його спрямував оборонець, то відчуття має показувати, що фолу не було. Те, що ми бачили, можу охарактеризувати словом – вакханалія. Вся суддівська бригада наче одягнула на очі пов'язки.

Мені в цьому контектсі згадався епізод з матчу чемпіонату Росії трирчної давнини у Ростові, який судив арбітр Каюмов. Момент один в один з цим міланським. Каюмов теж призначив пенальті. Гравці теж апелювали. В той час комунікації муж суддями ще не було, тому рефері, повернувши голову в бік асистента, побачив його кивок і відмінив своє рішення, лівою рукою вказавши на кутовий. Ось це й називається доброю взаємодією всередині бригади.

Чемпіонат Німеччини. 20-й тур

«Байєр» - «Боруссія» Д – 2:3. Суддя – Деніз Айтекін

8-ма хвилина. Півоборонець дортмундців Маріо Ґьотце вивів на побачення з воротарем «Байєра» Берндом Лено Роберта Левандовскі. Той вдарити по воротах не встиг, бо впав, намагаючись обіграти голкіпера. Арбітр призначив пенальті, який реалізував Якуб Блащиковскі.

Сергій Шебек: Пенальті справедливий. Попередження теж доречне, бо воротар зіграв грубувато. Найперше треба звернути увагу на розташування арбітра, воно було дуже правильне. Взагалі цей момент очевидний і навіть оборонці «Байєра» з суддею не сперечалися. Хоча очевидний – то з одного боку. Згадайте, як минулої середи рефері матчу Кубка Італії «Лаціо» - «Ювентус» не призначив одинадцятиметрового в аналогічній ситуації. Там воротар точно так само не встигав, Відаль так само прокинув повз нього м'яч і так само, як Левандовскі, був збитий.

23-тя хвилина. Гравець «Байєра» Штефан Райнарц своєю передачею виводив сам-на-сам з Мітчеллом Ланґераком Андре Шюррле. Лайнсмен сигналізував про положення поза грою, хоча з повтору видно, що при створенні пастки затримався оборонець гостей Матс Гуммельс.

Сергій Шебек: Помилка асистента. Якщо уважно придивится, то помітимо, що нога Гуммельса була до лінії власних воріт ближче. Що поза грою тут немає – однозначно.

58-ма хвилина. Штефан Кісслінґ, знаходячись на межі офсайду. Увійшов до карного майданчика гостей, перекинув м'яч над головою Лукаша Піщека, а потім віддав на Райнарца, який скоротив рахунок до 1:2.

Сергій Шебек: В іншого асистента трапився момент аналогічний з тим, що був на 23-й хвилині. Тут ноги нападника і останнього оборонця теж знаходяться на одній лінії, хіба що корпус гравця «Боруссії» трошки завалений в сторону власних воріт. Але лайнсмен розібрався в ситуації прекрасно.

65-та хвилина. Після прострілу справа пробити по воротах дортмундців намагався Ларс Бендер. Політ м'яча заблокував Гуммельс. На думку Бендера, рукою.

Сергій Шебек: М'яч потрапив у руку Гуммельсу, а не навпаки. Тому, не призначивши пенальті, арбітр прийняв вірне рішення. Окрім того, відстань між гравцем, який пробивав, і тим, хто захищався, була дуже короткою, складала не більше метра. Положення рук Гуммельса – природнє.

69-та хвилина. Арбітр призначив другий у матчі пенальті в ворота господарів після того, як Себастьян Бьоніш завалив у карному майданчику Роберта Левандовскі.

Сергій Шебек: Момент тут очевидний і мене дивує, чому гравці «Байєра» сперечалися з арбітром. Левандовскі прибирав м'яч під себе, а Бьоніш просто вдарив Роберта по нозі.

Чемпіонат Франції. 23-й тур

«Тулуза» - «Парі Сен-Жермен» - 0:4. Суддя – Тоні Шапрон (Себастьєн Десьядж 46)

4-та хвилина. Отримавши на грані втрапляння в положення поза грою на правому фланзі передачу від Златана Ібрагімовіча, Есек'єль Лавессі виконав передачу, після якої Хав'єр Пасторе ударом зльоту відкрив рахунок.

Сергій Шебек: Положення поза грою очевидне. Чому асистент не підняв прапорця – не знаю. Позицію лайнсмен обрав правильну, рівно по лінії останнього гравця. Можливо, асистент не встиг переключити увагу з дальньої точки на ближню, перед собою. Коли Лавессі опинився далеко попереду, визначити щось було вже важко.

39-та хвилина. Оборонець господарів Шейх М'Бенґе в боротьбі за м'яч на лівому фланзі збив Лукаса Моуру і отримав за це друге для себе попередження.

Сергій Шебек: За формальними ознаками арбітр, мабуть, поступив правильно, але його рішення виносилося не виходячи з духу гри, а чітко за правилами. Рефері поступив, як формаліст. В цьому епізоді він нагадує мені даїшника, котрий сховався в кущах і фіксує перевищення швидкості у 81 км на годину, при дозволених 80 км/год. Нормальний даїшник зробить зауваження і відпустить, а формаліст оштрафує. Те саме – з Тоні Шапроном. Гра ж була спокійною, «ПСЖ» вів з рахунком 2:0, у «Тулузи» шансів не було. Виходячи з цього, в даній ситуації достатньо було обмежитися усним зауваженням і попередити його, що наступне схоже порушення буде останнім. Враховувати вартувало й те, що небезпеки воротам господарів в цьому епізоді не було. М'яч виходив за лицьову лінію і в тому ж напрямку рухався Моура. До того ж, допомоги постраждалому гравцеві не надавали. Арбітр, вигшнавши гравця за другу жовту картку, остаточно вбив інтригу поєдинку.

47-ма хвилина. Гравець «Тулузи» Франк Табану, намагаючись втекти від оборонця гостей Крістофа Жалле по лівому флангу, увійшовши в штрафний майданчик впав, але порушення в діях парижанина рефері не вгледів.

Сергій Шебек: Можу припустити, що у французькій першості відбувається експеримент на кшталт того, який колись проводили в Італії, де матчі Серії С в першому таймі обслуговував один арбітр, а в другому – інший. Ось і тут першу половину відсудив Шапрон, а другу – Десьядж. І рішення різних суддів справді різнилися кардинально.

В епізоді на 47-й хвилині підстави призначити пенальті арбітр мав. З боку оборонця був поштовх, невелика підніжка.

45-та хвилина. Півоборонець тулузців Етьєн Тулу намагався втекти в контратаку. Але поруч з центральним колом був затриманий руками Марко Вератті. Суддя призначив штрафний, але порушника попередженням не покарав.

Сергій Шебек: Тулу мав нагоду провести швидку контратаку і суперник його затримував відверто. Чому арбітр не покарав Вератті попередженням, не второпаю.

69-та хвилина. Оборонець «Тулузи» Жан-Даніель Акпа-Акпро зупинив прорив Лавессі по лівому флангу підкатом ззаду, але був покараний за цю дію лише штрафним.

Сергій Шебек: В тому епізоді, де Шапрон поступив як формаліст і вигнав гравця з поля, було набагато менше підстав показувати жовту картку, ніж в цьому моменті. Грав Акпа-Акпро справді грубо, здійснивши стрибок в ноги з невеликого розбігу. Згідно правил це називається небезпечним нападом на суперника. Це – чиста жовта картка.

84-та хвилина. Бек господарів Аймен Абденнур на куті штрафного майданчика зсік Златана Ібрагімовіча. Арбітр призначив штрафний удар.

Сергій Шебек: Порушення було до штрафного майданчика, тому арбітр прийняв правильне рішення.